Analiza ryzyka strefa ochronna dla ujęć wód podziemnych

Czym jest analiza ryzyka dla ujęć wód podziemnych

Analiza ryzyka służy jako podstawa do ustanowienia strefy ochronnej, obejmującej teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej, zgodnie z art. 133 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo Wodne.

analiza-ryzyka-strefa-ochronna

Analiza ryzyka wykonana w tym celu obejmuje ocenę zagrożeń zdrowotnych z uwzględnieniem czynników negatywnie wpływających na jakość ujmowanej wody, przeprowadzoną w oparciu o analizy hydrogeologiczne lub hydrologiczne oraz dokumentację hydrogeologiczną lub hydrologiczną, analizę identyfikacji źródeł zagrożenia wynikających ze sposobu zagospodarowania terenu, a także o wyniki badania jakości ujmowanej wody.

Kto powinien przeprowadzić analizę ryzyka?

Właściciel ujęcia wody realizujący zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest obowiązany przeprowadzić analizę ryzyka i przekazać ją do właściwego wojewody. Oznacza to, że każda gmina w Polsce bądź jednostka organizacyjna gminy lub zakład komunalny, któremu powierzone są zadania z zakresu wod.-kan. winien wykonać analizę ryzyka dla każdego ujęcia wody pitnej.

Dokładniej rzecz ujmując, zgodnie z aktualnymi przepisanymi, analizę ryzyka przeprowadza się dla:

  1. ujęć wody dostarczających więcej niż 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę więcej niż 50 osób;
  2. indywidualnych ujęć wody dostarczających do 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę do 50 osób, jeżeli woda jest dostarczana, jako woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w ramach działalności handlowej, usługowej, przemysłowej albo do budynków użyteczności publicznej.

Do kiedy należy wykonać analizę ryzyka?

Zgodnie z art. 551 ust. 2 ww. ustawy, 2. Właściciele ujęć wody, dla których nie ustanowiono strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej, w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy przeprowadzą analizę ryzyka, o której mowa w art. 133 ust. 3 ww. ustawy, i złożą wnioski o ustanowienie stref ochronnych obejmujących teren ochrony bezpośredniej oraz teren ochrony pośredniej, jeżeli jest to uzasadnione wynikami tej analizy.

Termin 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy Prawo wodne dobiega końca dnia 01.01.2021 r. Oznacza to, iż analizę ryzyka należy wykonać w 2020 roku.

analiza-ryzyka-strefa-ochronna

Jak długo jest ważna dokonana analiza ryzyka?

Analiza ryzyka jest aktualizowana nie rzadziej niż co 10 lat, a w przypadku ujęć wody dostarczających mniej niż 1000 m3 wody na rok – nie rzadziej niż co 20 lat.

Kto powinien wykonać analizę ryzyka?

Z uwagi na fakt, iż jest to nowy rodzaj dokumentu nałożony po raz pierwszy nowelizacją ustawy prawo wodne z 2017 roku, wykonanie analizy ryzyka powinno się zlecić doświadczonemu zespołowi eksperckiemu, z wieloletnim doświadczeniem oraz posiadanymi referencjami z wykonania tego typu opracowań.

Biuro Ochrony Środowiska i Ekspertyz Przyrodniczych OPERATUS stworzyło do tego celu wielodziedzinowy zespół ekspertów:

  • mgr inż. Grażyna Lamparska
    upr. nr ABU-IX-8386-5/45/89/Wk – do projektowania w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej w zakresie ochrony środowiska z ograniczeniem do instalacji i urządzeń służących do ochrony wód i gleby przed zanieczyszczeniem; biegły z listy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w zakresie postępowań wodnoprawnych upr. nr 0033;
  • mgr Krzysztof Kawczyński
    uprawnienia geologiczne kategorii V z zakresu hydrogeologii nr V-1757 wydane przez Ministra Środowiska;
  • mgr inż. Małgorzata Chmielewska
    ekspert przyrodniczy, upr. nr 0001/2019/EP;
  • mgr inż. Jakub Chmielewski
    specjalista ds. ochrony środowiska, kierownik i koordynator zespołu eksperckiego.

Informacje dodatkowe

W przypadku nieprzekazania analizy ryzyka, właściwy miejscowo wojewoda wzywa właściciela ujęcia wody do jej przekazania w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jeżeli z przekazanej analizy ryzyka wynika potrzeba ustanowienia strefy ochronnej obejmującej teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej, właściwy miejscowo wojewoda wzywa właściciela ujęcia wody do przekazania dokumentacji hydrogeologicznej lub hydrologicznej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania.

Strefę ochronną obejmującą teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej ustanawia wojewoda w drodze aktu prawa miejscowego.
Firma Biuro Ochrony Środowiska i Ekspertyz Przyrodniczych OPERATUS Jakub Chmielewski wykonuje analizy ryzyka stref ochronnych ujęć wód podziemnych na terenie całej Polski.

Główny rynek działania skupia się wokół dwóch siedzib: Nieszawy, pow. aleksandrowski, woj. kujawsko-pomorskie oraz Olsztyna, woj. warmińsko-mazurskie. Główne ośrodki miejskie, w okolicach których wykonywano opracowania to: Włocławek, Kowal, Lubień Kujawski, Lubraniec, Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Inowrocław, Radziejów, Kruszwica, Łęczyca, Świecie, Rypin, Lipno, Brodnica, Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Gostynin, Nakło nad Notecią, Sierpc, Dobrzyń nad Wisłą, Łowicz, Tczew, Kutno, Konin, Koło, Płock, Poznań, Łódź, Olsztyn.