Najnowsze zmiany w ustawie Prawo wodne w kontekście pozwoleń i zgłoszeń wodnoprawnych

Nowelizacja ustawy Prawo wodne z dnia 11 września 2019 r.

Dnia 23 listopada 2019 roku w życie weszły zapisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 2170). Jest to kolejna nowelizacja ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, mająca na celu dopracowanie niektórych zapisów ww. ustawy.

Korzystanie z wód i usługi wodne

Wprowadzono zmiany w zwykłym korzystaniu z wód poprzez doprecyzowanie zapisu: „zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego”.

Szczególnym korzystaniem z wód, na które konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, będzie od teraz: użytkowanie wody (poprzednio wód) znajdującej się w stawach i rowach.

Ustawodawca sprecyzował również art. 34 pkt 12 i 13 ww. ustawy, według których szczególnym korzystaniem z wód będzie od teraz:

  • korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1256 i 1309), w ilości większej niż średniorocznie 5 m3 na dobę (ustępujące brzmienie: nawadnianie gruntów lub upraw wodami w ilości większej niż średniorocznie 5 m3 na dobę);
  • korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej, innej niż działalność rolnicza w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (ustępujące brzmienie: korzystanie z wód na potrzeby działalności gospodarczej);
  • chów lub hodowla ryb oraz innych organizmów wodnych w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących, przeznaczonych na te cele (ustępujące brzmienie: korzystanie z wód w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących, przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych).

Powyższe zmiany oznaczają, że każdy wnioskodawca, który chce uzyskać pozwolenie wodnoprawne w zakresie korzystania zwód na potrzeby działalności rolniczej, występował będzie z wnioskiem, powołując się wyłącznie na art. 34 ust. 12.

Uchylono natomiast zapisy dot. szczególnego korzystania z wód poprzez: uprawianie na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy silnika powyżej 10 kW, z wyłączeniem dróg wodnych oraz organizację wypoczynku lub sportów wodnych w ramach działalności gospodarczej. Oznacza to, że powyższe działania nie będą od teraz wymagały uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Inne istotne zmiany w kontekście pozwoleń i zgłoszeń wodnoprawnych

Zmianie uległ również art. 390 ww ustawy, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na: gromadzenie na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią ścieków, środków chemicznych, a także innych materiałów, które mogą zanieczyścić wody, oraz prowadzenie na tych obszarach przetwarzania odpadów, w szczególności ich składowania, jeżeli wydano decyzję, o której mowa w art. 77 ust. 3.

Zgłoszenie wodnoprawne będzie od teraz wymagane na: wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 (było 500,0 m2) i głębokości nieprzekraczającej 3 m (było 2 m) od naturalnej powierzchni terenu o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem.

Doprecyzowano zapisy dotyczące inwestycji, na które nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego:

  • zatrzymywanie wody w rowach, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
  • hamowanie odpływu wody z obiektów drenarskich, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
  • przechwytywanie wód opadowych lub roztopowych za pomocą urządzeń melioracji wodnych, jeżeli zasięg oddziaływania nie wykracza poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem.

Ciekawym zapisem wprowadzonym do ustawy jest konieczność ustalania siedzib i adresów stron postępowania na podstawie ewidencji gruntów i budynków wraz z obowiązkiem załączenia do wniosku wypisu (również uproszczonego) z rejestru gruntów dla wszystkich działek pozostających w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych. W przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym lub gdy właściciel lub użytkownik wieczysty nie żyją, pisma pozostaną w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Powyższe powinno znacząco przyspieszyć terminy administracyjne związane z wydawaniem pozwoleń wodnoprawnych.

Bardzo istotną zmianą jest derogacja (odroczenie) wymogu stosowania urządzeń pomiarowych umożliwiających pomiar ilości pobranej wody oraz ilości ścieków wprowadzonych do wód lub do ziemi, o którym mowa w art. 36 – od dnia 31 grudnia 2026 r.