Dofinansowania na inwestycje w gospodarstwach rolnych
Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce przyjmują wnioski o przyznanie pomocy dla typu operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Pomoc na inwestycje w gospodarstwach rolnych” PROW 2014-2020, poddziałanie 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadniania w gospodarstwie.
Rozporządzeniem wprowadzającym nowy obszar wsparcia, tj. obszar nawadniania w gospodarstwie rolnym jest: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 13 sierpnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1584).
Przedmiot dofinansowania
Pomoc zostanie udzielona na:
- wykonanie ujęć wody;
- zakup nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych do nawadniania w gospodarstwie;
- budowę albo zakup elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania w gospodarstwie.
Co można zakwalifikować
Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się koszty:
- wykonania ujęć wody na potrzeby nawadniania w gospodarstwie, w tym studni lub zbiorników;
- zakupu nowych maszyn i urządzeń, w szczególności do poboru, mierzenia poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, a także nowych instalacji do rozprowadzania wody oraz instalacji nowych systemów nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem;
- budowy, zakupu lub instalacji elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania w gospodarstwie, w tym zakupu i instalacji urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych;
- zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania na potrzeby nawadniania w gospodarstwie;
- opłat za patenty lub licencje.
Pozwala to na całościowe wyposażenie gospodarstwa w kompletny osprzęt nawodnieniowy – zaczynając od kosztów odwiertu i pompy głębinowej, a kończąc na rurociągach przesyłowych oraz deszczowniach szpulowych stosowanych do irygacji.
Ciekawym zagadnieniem jest możliwość zakupu instalacji do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w ramach dofinansowania.
Dodatkowym plusem jest możliwość osiągnięcia dofinansowania na tzw. koszty ogólne, czyli dokumentację niezbędną do wykonania przedsięwzięcia – w kwocie do 20 % kosztów kwalifikowalnych.
W przypadku operacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji programu, na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo, wynosi maksymalnie 100 tys. zł.
Niezbędne dokumenty
Istotnym zapisem jest § 1 pkt 9 ppkt „e” ww. Rozporządzenia, wskazujący niezbędne załączniki do wniosku o przyznanie pomocy, tj. należy załączyć kopię:
- ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych na wykonanie ujęcia wód podziemnych wraz z kopią tego projektu, wykonanego zgodnie z przepisami Prawa geologicznego i górniczego wraz z kopią decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana zgodnie z przepisami o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
(w przypadku gdy operacja obejmuje inwestycję dotyczącą wykonania ujęcia wód podziemnych wymagającą sporządzenia takiego projektu, a podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy nie posiada w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy ostatecznego pozwolenia wodnoprawnego);
- ostatecznego pozwolenia wodnoprawnego wraz z kopią operatu wodnoprawnego, na podstawie którego wydano to pozwolenie
(w przypadku gdy operacja obejmuje inwestycję dotyczącą wykonania ujęcia wód podziemnych lub powierzchniowych, na realizację której jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, a podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy posiada ostateczne pozwolenie wodnoprawne);
- ostatecznego pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w celu nawadniania gruntów lub upraw wraz z kopią operatu wodnoprawnego, na podstawie którego wydano to pozwolenie
(w przypadku gdy operacja obejmuje inwestycję dotyczącą poboru wód powierzchniowych lub podziemnych w celu nawadniania gruntów lub upraw, na realizację której jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, z wyłączeniem przypadku gdy operacja obejmuje również inwestycję dotyczącą wykonania ujęcia wód podziemnych, w przypadku której podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy dołącza dokumenty, o których mowa w lit. „a”);
- zgłoszenia wodnoprawnego wraz z zaświadczeniem o niezgłoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia wodnoprawnego
(w przypadku operacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie, jeżeli operacja obejmuje inwestycję, na realizację której nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego)
Jak to wygląda w praktyce?
- Jeśli składany jest wniosek na operację obejmującą inwestycję modernizacyjną (np. zakup deszczowni, rurociągów tłocznych), dotyczącą posiadanego i istniejącego źródła wody, np. studni głębinowej czy stawu, podmiot do wniosku musi załączyć ostateczne pozwolenie wodnoprawne na pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w celu nawadniania gruntów lub upraw wraz z kopią operatu wodnoprawnego, na podstawie którego wydano to pozwolenie.
-
Jeśli składany jest wniosek na operację obejmującą inwestycję dotyczącą wykonania nowego ujęcia wód podziemnych, podmiot do wniosku musi załączyć ostateczną decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych na wykonanie ujęcia wód podziemnych wraz z kopią tego projektu, wykonanego zgodnie z przepisami Prawa geologicznego i górniczego wraz z kopią decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana.
Niejasna na dzień dzisiejszy jest natomiast kwestia załączenia pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego – studni głębinowej. Rozporządzenie nie precyzuje w którym momencie ww. pozwolenie musi być załączone, pod rygorem nieudzielenia dofinansowania.
-
Jeśli składany jest wniosek na operację obejmującą inwestycję dotyczącą wykonania nowego ujęcia wód powierzchniowych, podmiot do wniosku powinien załączyć ostateczne pozwolenie wodnoprawne wraz z kopią operatu wodnoprawnego, na podstawie którego wydano to pozwolenie
(w przypadku gdy operacja obejmuje inwestycję dotyczącą wykonania ujęcia wód powierzchniowych, na realizację której jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, a podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy posiada ostateczne pozwolenie wodnoprawne).
W przypadku, gdy do wniosku o przyznanie pomocy w przypadku operacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie, w dniu jego złożenia, nie dołączono kopii ww. dokumentów, które są wymagane do danej inwestycji, Agencja pozostawia wniosek bez rozpatrzenia.
Wyzwanie stanowi również § 1 ust. 1 pkt g ww. Rozporządzenia, stanowiący: „W przypadku operacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie pomoc przyznaje się, jeżeli operacja będzie realizowana bez podziału na etapy, a wykonanie zakresu rzeczowego, zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie kosztów kwalifikowalnych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową, nastąpi przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 r.”.
Powyższe oznacza, iż dany rolnik musi wykonać inwestycję oraz uzyskać wszystkie dokumenty formalno-prawne do 2 lat od dnia podpisania umowy.
W przypadku operacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie pomoc jest przyznawana, jeżeli inwe-stycja objęta tą operacją spełnia warunki określone w art. 46 ust. 1–4, ust. 5 akapit pierwszy i ust. 6 akapit pierwszy rozporządzenia nr 1305/2013, z tym że współczynnik procentowy, zwany dalej „współczynnikiem potencjalnej oszczędności wody”, wynosi co najmniej 10 %.
Ponadto, jeżeli nowa inwestycja nawodnieniowa jest zlokalizowana na terenie jednolitych cześci wód podziemnych lub powierzchniowych o stanie ilościowym złym, to konieczne jest połączenie istniejącej infrastruktury wraz z planowaną do wykonania, przy jednoczesnym osiągnięciu współczynnika potencjalnej oszczędności wody na poziomie aż 50 %.
W jednym roku można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa na operację w obszarze nawadniania w gospodarstwie. W przypadku złożenia większej ilości wniosków, Agencja rozpatruje ten, który został złożony jako pierwszy.
Wnioski dostępne są na stronie: https://www.arimr.gov.pl/ w zakładce „pobierz wniosek”.
Firma Biuro Ochrony Środowiska i Ekspertyz Przyrodniczych OPERATUS Jakub Chmielewski pomaga w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie wraz z całą procedurą administracyjną celem uzyskania niezbędnych decyzji na terenie całej Polski.
Główny rynek działania oscyluje wokół dwóch siedzib: Nieszawy, pow. aleksandrowski, woj. kujawsko-pomorskie oraz Olsztyna, woj. warmińsko-mazurskie. Główne ośrodki miejskie, w okolicach których wykonywano opracowania to: Włocławek, Kowal, Lubień Kujawski, Lubraniec, Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Inowrocław, Radziejów, Kruszwica, Łęczyca, Świecie, Rypin, Lipno, Brodnica, Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Gostynin, Nakło nad Notecią, Sierpc, Dobrzyń nad Wisłą, Łowicz, Tczew, Kutno, Konin, Koło, Płock, Poznań, Łódź, Olsztyn.